Your vehicle details
Make: Skoda
Model: Octavia
Engine: 1.9000
Year: 2008
Fuel: diesel
Please note this is for guidance only
KYB Coil Spring (Rear)
£39.98
£33.32
Fits the following vehicles
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) 06/04-06/09
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) 06/04-12/10
- Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013) DSG 06/08-12/10
Please phone 01392 215635 for availability.
Product alternatives
Questions
Please log in to ask a question.
Fitment details for Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013)
| Description | K-Flex Coil Spring |
|---|---|
| Suspension Note | Standard |
| Dia mm | Wire Diameter 11.8mm |
| Outer Dia mm | Outer Diameter 112.3mm |
| Height mm | Free Length 353mm |
| PDF Catalogue Link | http://kyb-europe.com/catalogue.asp |
| Engine Code | BXE, BJB, BKC, BKC, BXE, BJB |
| BHP | 103 |
| Part Note | E (Top coil pigtail, bottom coil pigtail) |
Reviews
Please log in to leave a Review.
Springs
We can supply the best Springs for your Skoda Octavia


