Your vehicle details
Make: Skoda
Model: Octavia
Engine: 1.9000
Year: 2008
Fuel: diesel
Please note this is for guidance only
KYB Coil Spring (Rear)
Product alternatives
Questions
Please log in to ask a question.
Fitment details for Octavia 1.9 TDI 105 1Z (2004-2013)
| Description | K-Flex Coil Spring |
|---|---|
| Suspension Note | Exc Sport Suspension |
| Dia mm | Wire Diameter 11.75mm |
| Outer Dia mm | Outer Diameter 113mm |
| Height mm | Free Length 361mm |
| PDF Catalogue Link | http://kyb-europe.com/catalogue.asp |
| Engine Code | BJB, BXE, BKC, BKC, BJB, BXE |
| BHP | 103 |
| Part Note | E (Top coil pigtail, bottom coil pigtail) |
Reviews
Please log in to leave a Review.
Springs
We can supply the best Springs for your Skoda Octavia


